Blog,  cmentarze,  sacrum

MÓJ BLOG 60 Świętość to śmieszność?

Siadam do kolejnego listopadowego tekstu i trafiam na czytanie, które dzisiaj można usłyszeć w kościele. Zamurowało mnie. Św. Paweł to bardzo mądry gość, a jego słowa są aktualne po dwóch tysiącach lat. Nie wierzycie to przeczytajcie:

Bracia, bądźcie wszyscy razem moimi naśladowcami i wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują, jak tego wzór macie w nas. Wielu bowiem postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego, o których często wam mówiłem, a teraz mówię z płaczem. Ich losem – zagłada, ich bogiem – brzuch, a chwała – w tym, czego winni się wstydzić. To ci, których dążenia są przyziemne. Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie.” List św. Pawła do Filipian.

Na początku listopada kościół stawia nam przykłady, które możemy naśladować, by osiągnąć Niebo. To święci. Niestety dzisiaj dla wielu świętość to śmieszność. Wielu szczyci się tym, co jeszcze niedawno było grzechem, powodem do wstydu. Ich losem zagłada. Nowego znaczenia nabierają też słowa „ich bogiem – brzuch” kiedyś oznaczało to otyłość, dzisiaj dla niektórych bogiem jest wege, zdrowe, fit… Zamiast modlitwy – joga, zamiast mszy niedzielnej – spacery, rowery, siłownie. Ludzie przecież nasze życie nie polega na tym by dobrze wyglądać w trumnie – „Nasza ojczyzna jest w niebie.”

I ten tekst wcale nie jest o tym, że wege, fit, spacery, rowery i siłownie są złe. To prośba, by pamiętać, o zdrowiu duszy

4 listopada 2022

 

Moja pasja do fotografii pojawiła się już w szkole podstawowej. Pierwszą kamerą była Smiena. Potem był Zenit 11 i pierwsze zdjęcia, na które zarobiłem pieniądze. Przed laty trzeba było dużo wysiłku, aby robić zdjęcia, bo mała fotograficzna ciemnia znajdowała się w łazience, a zdjęcia można było robić w nocy, gdy inni spali. Dziś fotografia nie wymaga tyle wysiłku, chyba że trzeba wstać w lecie po 3 nad ranem, aby iść na wschód słońca :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *