Blog,  sacrum

MÓJ BLOG 52 Ofiara z syna

Usłyszałem kiedyś zdanie, które głęboko mnie poruszyło i zaskoczyło. Znajomy przypomniał historię chłopców, którzy zginęli z rąk Heroda w Betlejem. I zapytał dlaczego Bóg uratował tylko swojego Syna i dopuścił do śmierci niewinnych malców? Przecież podobno jest Wszechmogący?

Tak tę historię opisuje ewangelista Mateusz:

Gdy Mędrcy odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić”. On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: „Z Egiptu wezwałem Syna mego”. Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał oprawców do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców. (Mt 2)

Na początku to pytanie zburzyło nieco mój spokój, ale dzisiaj 28 grudnia 2020, postanowiłem o tym napisać. To może po kolei, albo od końca. Dlaczego Wszechmogący i kochający ludzi dopuścił do śmierci niewinnych malców? Mógł spowodować np. zawał serca i tego psychopaty Heroda, albo pozwolić działać jego licznym wrogom. Trudne pytanie. Nie znam na nie odpowiedzi, ale znam wiele trudniejsze: dlaczego Bóg dopuścił by austriacki malarz rozpętał zawieruchę wojenną w wyniku której życie straciło miliony osób, przecież Hitler mógł się nie urodzić. Dlaczego Bóg dopuścił do tego, że pewien kleryk z Gruzji nie skończył seminarium tylko zachwycił się Marksem i Engelsem pokonując w liczbie niewinnych ofiar malarza z Wiednia? Nie mam pojęcia, mam nadzieję, że kiedyś Bóg mi to wyjaśni, a do zjawiska faszyzmu i komunizmu pewnie jeszcze wrócę.

A teraz wróćmy do Betlejem, które długo nie mogło się otrząsnąć po śmierci niewinnych ofiar zazdrosnego o władzę Heroda. Dlaczego Bóg uratował tylko swojego Syna?
Bóg wcale nie uratował Jezusa. On tylko przesunął tę śmierć w czasie. Wszechmogący zaplanował, że Syn odda życie 31 lat później. Ofiara na krzyżu dała ludziom odkupienie właśnie dlatego, że Jezus przyjął mękę, ukrzyżowanie i śmierć. Zrobił to jako dorosły mężczyzna, który wiedział jakie jest Jego misja. Zrobił to świadomy swojej ofiary przebłagalnej.

29 grudnia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *