Blog,  sacrum

Mój blog 57 Błogosławieni, którzy pomagają zmarłym

Dawno nic nie pisałem, ale dzisiaj muszę. Czuję taką potrzebę. Rozpoczął się listopad, kolejny w moim i Twoim życiu. Lubię listopad, nie tylko dlatego, że są mgły i niezwykłe kolory drzew. Listopad to czas wyludniania czyśćca. Drogi czytelniku zachęcam Cię do walki duchowej o uwolnienie dusz z mąk czyśćcowych. Będę się dzielił z Tobą jak to można zrobić. Na początek – ODPUSTY. Trudny temat, bo jednym ODPUST kojarzy się z otoczeniem odpustów parafialnych, gdzie kramy z tandetnymi zabawkami mieszają się z wystrzałami korków, a drugim z kupowaniem, za kasę Nieba w dawnych wiekach. TO NIE O TO CHODZI!

Katechizm Kościoła Katolickiego podaje: „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych. Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości”. Co to jest odpust? „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych. Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych. KKK 1471

Wypada podkreślić Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych

O odpustach mówi też Kodeks Prawa Kanonicznego: Tylko ten jest zdolny do uzyskania odpustu, kto został ochrzczony, nie jest ekskomunikowany i znajduje się w stanie łaski, przynajmniej pod koniec wypełniania przepisanych czynności. Kan. 996

Od 1 do 8 listopada każdy wierny może uzyskać specjalny odpust zupełny (jeden w danym dniu), który ofiaruje się za zmarłych pokutujących w czyśćcu. Jak można uzyskać ten dar dla zmarłych? Potrzebna jest spowiedź, by być w stanie łaski uświęcającej, trzeba przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach, w których modli się Papież i co może być najtrudniejsze wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu, nawet powszedniego. By uzyskać pomoc dla trzeba jeszcze pobożnie odwiedzić cmentarz i odmówić, choćby w myśli, modlitwy za zmarłych. I tak przez 8 dni, ośmiu naszym zmarłym otworzymy bramy Nieba.

Dzisiaj w kościele podczas Ewangelii słyszymy tekst Błogosławieństw. Myślę, że nie będzie na wyrost dodanie jeszcze jednego: Błogosławieni, którzy pomagają duszom w czyśćcu, bo ich droga do Nieba będzie prostsza.

1 listopada 2022

Moja pasja do fotografii pojawiła się już w szkole podstawowej. Pierwszą kamerą była Smiena. Potem był Zenit 11 i pierwsze zdjęcia, na które zarobiłem pieniądze. Przed laty trzeba było dużo wysiłku, aby robić zdjęcia, bo mała fotograficzna ciemnia znajdowała się w łazience, a zdjęcia można było robić w nocy, gdy inni spali. Dziś fotografia nie wymaga tyle wysiłku, chyba że trzeba wstać w lecie po 3 nad ranem, aby iść na wschód słońca :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *